• Covid 19

        •  

          Regulamin funkcjonowania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego                     

          w Tyszowcach w czasie pandemii COVID-19. 

          określający zasady bezpieczeństwa podczas stacjonarnej nauki
          w szkole/przedszkolu w roku szkolnym 2021/2023 

          Regulamin obowiązuje od 26 sierpnia 2021 r.  

                I.         Informacje ogólne 

          Przy wejściu głównym do szkoły/przedszkola umieszczone są numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych. Zachęca się uczniów, rodziców, nauczycieli do zapoznania z ich treścią.  

          Telefony kontaktowe do instytucji w związku z pandemią COVID: 

          1. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Lubelskim: 
            84 664 44 78, 507 89 76 10,  e-mail:psse.tomaszowlubelski@pis.gov.pl 
          2. Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie: 

          81 743 42 72 

          1. Oddział zakaźny w Tomaszowie Lubelskim: 
                                               84 664 44 11  
          2.  Numer alarmowy pogotowia ratunkowego:  
                                               999, 112
          3. Infolinia NFZ: 

          800190 590 

          6. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Przychodnia  w Tyszowcach: 

          84 66 19 309 

                II.        Organizacja zajęć w szkole/przedszkolu. 

          Ogólne zasady: dystans (1,5), dezynfekcja, higiena, maseczka (w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu między grupami), wietrzenie. 

          W trosce o bezpieczeństwo uczniów pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane jest szczepienie jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przed zachorowaniem  i przenoszenie COVID-19. 

          Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. Będą prowadzone więc w sposób zapewniający optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej  dbałości o zachowanie reguł sanitarnych.   

            W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież, dbałość o bezpieczeństwo epidemiczne musi będzie rozsądnie godzona z dbałością o zdrowie psychiczne. Każdy z nauczycieli, wychowawców zobowiązany jest brać pod uwagę te potrzeby i szukać rozwiązań. 

          1. Do szkoły może uczęszczać uczeń/przedszkolak bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.  
          2. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu tj. co najmniej 1,5 m. 
          3. Uczniowie/dzieci przedszkolne mogą korzystać z maseczek w szkole/przedszkolu podczas zajęć lekcyjnych, przerw, itp. jeżeli tylko odczuwają taką potrzebę i taka jest wola rodziców.  
          4. Rodzice/opiekunowie prawni uczniów/przedszkolaków są zobowiązani do niezwłocznego poinformowania szkoły/przedszkola lub wychowawcę klasy/oddziału przedszkolnego o nieobecności ucznia/przedszkolaka w szkole/przedszkolu spowodowanej przez COVID19, poprzez tzw. szybki kontakt telefoniczny na numer telefonu: 84 66 19 688 (szkoła), 84 6619 310 (przedszkole), lub kontakt telefoniczny z wychowawcą klasy/oddziału przedszkolnego.    Rodzice/opiekunowie  prawni  zobowiązani   są   do   przekazania wychowawcom klas/oddziałów  przedszkolnych aktualnych  numerów      telefonów umożliwiających szybki kontakt z nimi. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do niezwłocznego odebrania telefonu ze szkoły/przedszkola/od wychowawcy klasy. 
          1. Uczniowie/dzieci przedszkolne mogą być przyprowadzani/e do szkoły/przedszkola i z niej/niego odbierani/e przez rodziców/opiekunów prawnych bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących  zachowania w przestrzeni wspólnej. 
          2. Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (np. rower, hulajnoga). 
          3. Przy wejściu do budynków szkolnych/przedszkola, korytarzach, w salach lekcyjnych, łazienkach, przy szatniach, w świetlicy szkolnej, salach gimnastycznych znajdują się dozowniki ze środkiem dezynfekującym wraz z instrukcją użycia środka dezynfekującego. W przedszkolnych łazienkach dozowniki z płynem dezynfekującym stoją w miejscach niedostępnych dla dzieci. Dzieci myją rączki mydłem w płynie. Wszyscy wchodzący do budynku szkolnego oraz przedszkola (za wyjątkiem dzieci przedszkolnych chyba, że rodzice na to pozwolą) powinni skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk. Rekomenduje się, aby uczniowie/przedszkolaki po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.  
          4. Dzieci w przedszkolu nie używają ręczników materiałowych ani szczoteczek do zębów. Rączki wycierają ręcznikiem papierowym.  
          1. Uczniowie/dzieci do        szkoły/przedszkola     wchodzą/wychodzą    wyznaczonym wejściem/wyjściem: 

          Oddziały przedszkolne  3,4,5,6 – latkowie wejście główne do przedszkola, klasy I – wejście do budynku szkolnego przez szatnię (były internat), klasy II – III – wejście główne do budynku szkolnego (były internat), klasy IV – VIII – wejście główne do budynku głównego szkoły. 

          1. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły/przedszkola lub na teren szkoły/przedszkola, zachowując zasady: 
            1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, 
            2. dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, 
            3. dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m, 
            4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: maseczki – rekomendowane maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk).  
          2. Przedszkolaki/uczniowie klas najmłodszych odprowadzeni przez rodziców/opiekunów do drzwi wejściowych przedszkola/szkoły. 
          3. W dniach od 01 do 10.09.2021 r. z dzieckiem z grupy przedszkolnej najmłodszej (3latkowie) lub z dzieckiem przychodzącym po raz pierwszy do przedszkola oraz z uczniem klasy pierwszej szkoły podstawowej lub z uczniem po raz pierwszy przychodzącym do szkoły może wejść jeden rodzic odprowadzając dziecko do szatni, wyjątkowo do sali przydzielonej grupie przedszkolnej/klasie pod warunkiem przestrzegania dystansu społecznego (co najmniej 1,5 m.), po wcześniejszym zdezynfekowaniu rąk, z obowiązkiem zakrycia ust i nosa oraz przestrzegać zasady nie grupowania się.  
          4. Po 10 września 2021 r. wszyscy rodzice odprowadzają uczniów/dzieci do drzwi wejściowych szkoły/przedszkola, odbierają również przy drzwiach wejściowych do szkoły/przedszkola.  
          5. Przedszkolaki/uczniowie klas najmłodszych (w przypadku takiej konieczności) do sal odprowadzane są przez pomoc nauczyciela lub/i inną osobę do tego upoważnioną przez dyrektora lub wicedyrektora zespołu.  
          6. Przy użyciu dzwonka/domofonu rodzice powiadamiają, że chcą odebrać dziecko z przedszkola/świetlicy szkolnej/ klas 1-3. Uczeń/przedszkolak odprowadzany jest do drzwi przez pomoc nauczyciela lub nauczyciela czy też nauczyciela świetlicy, ewentualnie pracownika obsługi.  
          7. Ogranicza się przebywanie w budynkach szkolnych i przedszkolnych osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). 
          8. Rodzice/opiekunowie prawni, inne osoby z zewnątrz przebywające na terenie szkoły powinny zdezynfekować ręce, mieć zakryte usta i nos, przestrzegać dystansu społecznego (co najmniej 1,5 m) oraz zakazu grupowania się. 
          9. Z dyrektorem, wicedyrektorem, wychowawcą klasy/grupy oddziałowej, nauczycielem, pedagogiem szkolnym, sekretariatem szkoły/przedszkola rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość: telefoniczny (84 6619688, 84 6619310), za pomocą dziennika elektronicznego LIBRUS lub e-mailem na adres sptyszowce@op.pl, przedszkoletyszowce@wp.pl. Dokumenty konieczne do przekazania szkole/przedszkolu mogą zostać przesłane w formie skanu dziennikiem elektronicznym LIBRUS, za pomocą maila sptyszowce@op.pl, przedszkoletyszowce@wp.pl lub wrzucone do skrzynki pocztowej znajdującej się przy wejściach głównych budynku szkolnego i przedszkolnego. Konieczność wejścia rodziców/opiekunów prawnych na teren szkoły/przedszkola rodzice/opiekunowie prawni sygnalizują dzwonkiem zamieszczonym przy drzwiach wejściowych do budynku szkolnego/przedszkolnego. Rodzice opiekunowie/prawni wchodzą wtedy na teren szkoły tylko w trakcie trwania zajęć lekcyjnych. Nie dopuszcza się przebywania rodziców/opiekunów prawnych na terenie szkoły w trakcie przerw międzylekcyjnych. Zaleca się, aby kontakt osobisty rodzica/opiekuna prawnego z dyrektorem zespołu ustalać telefonicznie z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli rodzic/opiekun prawny wchodzi na teren szkoły/przedszkola obowiązkowo stosuje środki ochronne: osłonę ust i nosa (maseczka chirurgiczna), rękawiczki jednorazowe, dezynfekuje ręce, zachowuje dystans, przebywa we wskazanych obszarach szkoły. Osoby takie muszą być zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Spotkania informacyjne wychowawców klas z rodzicami odbywają się stacjonarnie, zgodnie z zasadami i harmonogramem przekazanym przez wychowawcę. Mogą być również prowadzone zdalnie. 
          1. Obecność osoby z zewnątrz, przebywającej w budynkach szkoły, przedszkola może zostać  odnotowana z imienia i nazwiska, zarówno przez wychowawców jak i innych pracowników szkoły. 
          2. Szkoła/przedszkole posiada termometry bezdotykowe oraz inne urządzenia do bezdotykowego pomiaru temperatury. Użycie termometru bezdotykowego następuje   w przypadku podejrzenia choroby u ucznia/dziecka, lub jeżeli wprowadzono taki obowiązek na terenie szkoły/przedszkola za zgodą rodzica. Istnieje możliwość samodzielnego, dobrowolnego sprawdzenia temperatury przez uczniów lub osoby wchodzące na teren szkoły/przedszkola przy użyciu stacji dezynfekujących  z zamontowanym miernikiem pomiaru temperatury. 
          1. Jeżeli pracownik/nauczyciel szkoły/przedszkola zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym gorączkę (w szczególności powyżej 38 ºC), kaszel, duszność odizoluje ucznia/dziecko w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomi rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia/dziecka ze szkoły/przedszkola (rekomendowany własny środek transportu).  
          2. Wskazuje się następujące sale izolacyjne w budynkach szkolnych i części przedszkolnej:

          budynek główny szkoły – kawiarenka, piętro I; część przedszkolna budynku - gabinet specjalistyczny, parter; budynek po byłym internacie – klasy 1-3, sala izolacji, II piętro; budynek po byłym Gimnazjum –przebieralnia, parter. 

          1. Uczniowie/przedszkolaki  przebywają  w  trakcie  trwania zajęć edukacyjnych/przedszkolnych w wyznaczonych salach, pod opieką nauczyciela i pomocy nauczyciela w przedszkolu. Wskazane jest, aby nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniami/przedszkolakami, jeżeli uznają to za stosowne i możliwe, w czasie sprzyjających warunków pogodowych wychodzili z nimi na zewnątrz, korzystali z boiska szkolnego, terenów zielonych, placów zabaw.  
          1. Większość zajęć lekcyjnych prowadzonych z uczniami prowadzi się w stałych salach przydzielonych klasom: 

           

          Klasa  

          Sala lekcyjna 

          4a 

          historyczna 

          4b 

          polonistyczna 

          5a 

          artystyczna 

          5b 

          matematyczna 

          6a 

          językowa 

          6b 

          przyrodnicza 

          7a 

          humanistyczna  (była informatyczna) 

          7b 

          chemiczna 

          8a 

          matematyczno-fizyczna 

          8b 

          biologiczna 

           

          Klasy I-III uczą się zgodnie z dotychczas obowiązującym przydziałem sal, z tym że klasy pierwsze przejmują sale po klasach trzecich.  

          1. Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa przedszkolaków/uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi grupami/klasami. 
          2. Nauczyciele jak i sami uczniowie powinni zadbać o prawidłowe przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego w częściach wspólnych budynków szkolnych.  
          3. Uczniowie przerwy międzylekcyjne spędzają na korytarzach szkolnych przy wyznaczonych salach lub na powietrzu, na terenie szkolnym pod opieką nauczycieli dyżurujących.  
          4. W wyjątkowych sytuacjach (np. w okresie pandemii COVID-19) za zgodą nauczyciela, podczas przerwy międzylekcyjnej uczniowie mogą przebywać również w przydzielonych klasom salach, pod warunkiem, że nauczyciel, który wyraził na to zgodę sprawuje w tym czasie nad nimi opiekę i tym samym ponosi pełną odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo; nauczyciel przejmuje wtedy obowiązki nauczyciela dyżurującego. 

           

          Opieka na uczniami w sali nie może pokrywać się z zaplanowanym dyżurem nauczyciela w innym rejonie szkoły. Surowo zabronione jest pozostawienie uczniów w sali lekcyjnej bez opieki. 

          1. Surowo zabronione jest opuszczanie terenu szkolnego przez uczniów  w trakcie przerw międzylekcyjnych (np. sklep, dom). 
          2. Kawiarenka szkolna na czas pandemii jest zamknięta dla uczniów i stanowi na ten czas pokój izolacji.  
          3. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone,                        z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. 
          4. Sugeruje się, jeżeli warunki klasowe na to pozwalają, aby uczniowie siedzieli w osobnych ławkach, a przede wszystkim uczniowie z chorobami przewlekłymi. 
          5. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele powinna zostać zachowana odległość co najmniej 1,5 m pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, należy również pozostawić wolną ławkę w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela. Po każdej lekcji/zajęciach powierzchnia dotykowa biurka nauczyciela jest dezynfekowana. Rekomendowane jest, aby nauczyciele w miarę możliwości nie przemieszczali się pomiędzy ławkami. Szkoła zapewnia nauczycielom maseczki, rękawiczki (zgodnie ze zgłaszanymi przez nauczycielami potrzebami do sekretariatu szkoły/przedszkola), środki do dezynfekcji na terenie szkoły/przedszkola. 
          6. Zajęcia z informatyki dla klas 4-8 przeprowadzane są w sali informatycznej znajdującej się na I piętrze budynku głównego szkoły, zajęcia z edukacji informatycznej dla klas I-III prowadzone są w sali informatycznej mieszczącej się w budynku edukacji wczesnoszkolnej, na wysokim parterze na końcu korytarza. 
          7. Zajęcia z wychowania fizycznego oraz inne zajęcia sportowe prowadzone w szkole  i przedszkolu  odbywają się  w miarę możliwości na świeżym powietrzu (na boiskach szkolnych, terenie szkolnym) oraz w salach gimnastycznych w budynku głównym szkoły i budynku po byłym gimnazjum na ul. Szkolnej 2, zgodnie z planem lekcji/zajęć i ustalonym przez  nauczycieli     wychowania fizycznego/zajęć sportowych harmonogramem określającym miejsce zajęć. Sugeruje się, aby zajęcia wychowania fizycznego w klasach 6,7 i 8 odbywały się  na hali sportowej w budynku po byłym Gimnazjum.  
          8. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.  
          9. Zajęcia specjalistyczne prowadzone są salach do tego typu zajęć wyznaczonych. 
          10. Z placu zabaw może korzystać jedna grupa przedszkolna/klasa (nie wyżej niż klasa IV). Kolejna grupa przedszkolna/klasa może wejść na jego teren po przeprowadzonej dezynfekcji. 
          11. Uczniowie zobowiązani są zapoznać się z wywieszonymi w szkole plakatami z zasadami prawidłowego mycia rąk, instrukcją dezynfekcji rąk. 
          12. Wszystkich uczniów/przedszkolaków, pracowników szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce, przed obiadem, po obiedzie, po przyjściu ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.  
          13. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawić w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.  
          14. Dzieci uczęszczające do przedszkola posiadają podpisane kubeczki z niezbędnymi przyborami, indywidualne półeczki, indywidualne pakiety z kartami pracy. 
          15. Infrastruktura szkoły, sprzęt, przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone  z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. W salach gimnastycznych podłoga powinna być myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana  po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasą.  
          16. Nauczyciele wychowania fizycznego, zajęć sportowych informują pracowników obsługi, który sprzęt powinien być zdezynfekowany. 
          17. Uczeń/przedszkolak nie powinien zabierać ze sobą do szkoły/przedszkola niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,  w szczególności  z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać  o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy. 
          18. Sale, części wspólne (korytarze, łazienki, szatnie) muszą być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć i dni wolnych od zajęć. 
          19. Szkoła/Przedszkole do odwołania planuje organizowanie uroczystości szkolnych, zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Możliwa jest organizacja uroczystości wewnątrzklasowych, wewnątrzoddziałowych z przedstawicielami rodziców tzw. trójek oddziałowych, organizacja większych uroczystości szkolnych z zachowaniem reżimu sanitarnego, dystansu społecznego z podziałem na przedszkole, klasy 1-3 i klasy 4-8, z udziałem przedstawicieli rodziców poszczególnych klas oraz innych zaproszonych osób z zewnątrz. Rekomendowana organizacja uroczystości na świeżym powietrzu lub w hali sportowej, sali gimnastycznej. 
          20. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki oraz na zewnątrz budynku szkolnego, na ternie szkolnym. Forma opieki uzależniona jest to od ilości opiekunów mogących zapewnić opiekę uczniom   w danym czasie. Środki do dezynfekcji rąk rozmieszczone są w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlica będzie wietrzona (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym  w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji. 
          1. Zobowiązuje się kierownika świetlicy do wprowadzenia w regulaminie korzystania z zajęć świetlicowych zapisów dotyczących zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii i zapoznania z nimi nauczycieli zajęć świetlicowych, uczniów i rodziców. 
          2. Świetlica funkcjonuje od 07.00-08.00, oraz od  10.30-16.00. 
          3. Opieką świetlicy objęci są wszyscy uczniowie dojeżdżający autobusami szkolnymi i zgłoszeni na świetlicę. Uczniowie zobowiązani są do stawienia się na świetlicę zgodnie z czasem wskazanym we wniosku rodziców/opiekunów prawnych.  
          4. Zajęcia pozalekcyjne, specjalistyczne odbywać się będą z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych, w małych grupach - zgodnie z dotychczas obowiązującym harmonogramem zajęć pozalekcyjnych. Należy zadbać, aby podczas tych zajęć uczeń siedział w osobnej ławce i zachowywał dystans.  
          5. Do biblioteki szkolnej uczniowie wchodzą pojedynczo. Nauczyciele wychowawcy współpracują z nauczycielami języka polskiego i biblioteki w kwestii wypożyczenia lektur dla całej klasy – ustalają zasady i terminy, w tak sposób aby uniknąć gromadzenia się dużej ilości uczniów w bibliotece lub prze biblioteką. Okres kwarantanny książek oraz innych materiałów wynosi 2 dni. 
          6. Zobowiązuje się nauczycieli bibliotekarzy do wprowadzenia w regulaminie korzystania z biblioteki zapisów dotyczących  zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii i zapoznania z nimi nauczycieli, uczniów oraz rodziców. 
          7. W przedszkolu woda z dystrybutorów podawana jest dzieciom na ich prośbę w oznaczonym kubeczku dziecka. 
          8. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych zużyte wyrzucają do wyznaczonego pojemnika z napisem: „Zużyte maseczki, rękawiczki.” 
          9. Korzystanie z posiłków dla uczniów szkoły podstawowej będzie przebiegało według określonego harmonogramu: 

          klasy 1-3, o godzinie 09.40-09.50 zupa, 11.35-11.45 II danie klasy 4-8 o godzinie: 10.35 – 10.50 zupa, 12.30-12.50 II danie przedszkole: godzina 09.00-śniadanie, 10.30 przekąska, 12.00 zupa+II danie, podwieczorek 

          1. Dzieci przychodzą bez plecaków na stołówkę i zajmują od razu wyznaczone miejsce przy stoliku.  
          2. Upoważniona przez dyrektora osoba sprawdza obecność uczniów podczas obiadu. 60.. Na stołówce szkolnej nie dopuszcza się samoobsługi.  
          3. Uczniowie nie mogą zmieniać miejsc na stołówce.   
          4. Po zjedzeniu obiadu uczeń opuszcza stołówkę, zachowując dystans społeczny. 
          5. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.  64. Dopuszcza się udostępnianie urządzeń dystrybuujących wodę wodociągową do pica. Rekomenduje się korzystanie przez uczniów z bezdotykowych źródełek i fontann wody pitnej lub z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. 
          6. W przedszkolu w grupie 3-latków planowane jest leżakowanie. Leżaczki są spersonalizowane, a pościel chowana do specjalnie przeznaczonych do tego opakowań na zamek i przechowywana w bezpiecznym miejscu.
          7. Z szatni szkolnej uczniowie powinni korzystać z zachowaniem dystansu społecznego, a jeżeli jest on niemożliwy zobowiązani są do założenia maseczki (rekomendowana chirurgiczna). Uczniowie klas IV-VIII powinni przede wszystkim korzystać z przydzielonych szafek szkolnych. 
          8. Zajęcia pozalekcyjne w szkole odbywają się po zakończeniu zajęć obowiązkowych. Organizowane powinny być w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć powierzchnie dotykowe są myte i dezynfekowane a sale wietrzone.  
          9. Rodzice uczniów chorych przewlekle zobowiązani są wspólnie z wychowawcami klas ustalić: 
          • obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, 
          • w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzu, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką. 
          1. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły/przedszkola. szkoła/przedszkole stosować się będzie do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.  
          2. Zadaniem nauczycieli, wychowawców klas/oddziałów przedszkolnych jest: 
            • przypomnienie uczniom, dzieciom, rodzicom zapisów Regulaminu funkcjonowania szkoły/przedszkola w okresie pandemii oraz zapoznanie z wprowadzonymi zmianami. 
            • nadzór na przestrzeganiem regulaminu przez uczniów. 

           

          III. Obowiązki nauczycieli/pracowników administracji i obsługi w okresie COVID-19 

          1. Dzieci uczęszczające do przedszkola posiadają podpisane kubeczki z niezbędnymi przyborami, indywidualne półeczki, indywidualne pakiety z kartami pracy. 
          2. Pracownik zobowiązany jest poinformować dyrektora zespołu w przypadku zachorowania, kwarantanny, izolacji. 
          3. Nauczyciel przebywający w kwarantannie, jeżeli pozwala na to jego stan zdrowia prowadzi naukę zdalną. 
          4. Pracownicy obsługi zobowiązani są do dopilnowania, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, które wchodzą do szkoły/przedszkola dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.  
          5. Wszyscy pracownicy szkoły/przedszkola w obszarach wspólnych (korytarze) używają osłony na usta i nos (maseczka, rekomendowana chirurgiczna), gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego (1,5 m), często dezynfekują ręce, przestrzegają dystansu społecznego. Nauczyciel podczas prowadzonych przez siebie zajęć, może używać maseczki (rekomendowana chirurgiczna) jeżeli uzna, że jest to dla niego konieczne. 
          6. Nauczyciel na prowadzonych przez siebie zajęciach lekcyjnych pozwalają uczniom na używanie maseczek jeżeli uczniowie i ich rodzice wyrażają taką wolę. 
          7. Nauczyciele/pracownicy szkoły zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo używania przez uczniów płynu dezynfekującego (buteleczek/pojemników z płynem nie można rozkręcać, rozpylać, rzucać, płynu nie można pić, stosować w okolicach oczu). 
          8. Nauczyciele, inni pracownicy szkoły reagują na dzwonki umieszczone w wejściach głównych do budynków. 
          9. Obowiązkiem nauczycieli/pracowników szkoły jest zwracanie uwagi osobom wchodzącym z zewnątrz na: 
            1. wchodzenie jednego opiekuna z dzieckiem/dziećmi na teren przedszkola, szkoły w określonych terminach; 
            2. zachowanie dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,  
            3. zachowanie dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m  
            4. oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa (maseczka), rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).  
          10. Rekomenduje się codzienne tworzenie listy osób z zewnątrz wchodzących na teren szkoły z którymi nauczyciel/pracownik miał styczność. 
          11. Skuteczna komunikacja z rodzicami/opiekunami ucznia przebiegać będzie przy wykorzystaniu technik komunikacji na odległość, w tym telefonu, oraz dziennika elektronicznego LIBRUS lub e- maila.  
          12. Szkoła/przedszkole posiada termometr bezdotykowy. Jego użycie następuje w przypadku podejrzenia choroby u dziecka, lub wprowadzenia takiego obowiązku na terenie szkoły/przedszkola za zgodą rodzica/opiekuna prawnego. 
          13. Uczniowie podczas przerw przebywają w wyznaczonej klasie, korytarzu szkolnym przy klasie lub na świeżym powietrzu.  
          14. O wyjściu na obiad, do łazienki lub na świeże powietrze informują nauczyciela sprawującego nad nim opiekę.  
          15. Obowiązkiem nauczyciela jest pełnienie dyżuru na grupą uczniów/klasą zgodnie z harmonogramem dyżurów. Niedopuszczalne jest opuszczenie dyżuru przez nauczyciela. Zaleca się, aby w przypadku sprzyjających warunków pogodowych i możliwości organizacyjnych nauczyciel dyżurujący wraz z grupą uczniów/klasą spędzał przerwę na świeżym powietrzu. Pracownicy obsługi w przypadku takiej konieczności wspierają nauczycieli w pełnionym dyżurze. Stosują wtedy środki ochronne typu maseczka, dystans społeczny, dezynfekcja. Podczas dyżuru nauczyciele dbają o prawidłowe przestrzeganie reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa przez uczniów.  
          16. Nauczyciela, pracownicy obsługi zobowiązani są do zapobiegania zgromadzeniom uczniów na korytarzach, w szatniach, łazienkach, stołówce szkolnej. 
          17. Obowiązkiem nauczycieli/pracowników szkoły jest przypominanie uczniom/dzieciom  o zasadach obowiązujących w szkole w okresie COVID -19, w tym przede wszystkim o częstym myciu rąk, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. 
          1. Jeżeli pracownik szkoły/przedszkola zaobserwuje u ucznia/przedszkolaka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, katar,  odizoluje ucznia/dziecko w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomi rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia/dziecka ze szkoły/przedszkola (rekomendowany własny środek transportu).  Pokoje izolacji w budynkach szkolnych:budynek główny szkoły – kawiarenka, piętro I część przedszkolna budynku- gabinet specjalistyczny, parter budynek po byłym internacie – klasy 1-3, sala izolacji, II piętro budynek po byłym Gimnazjum – przebieralnia, parter. 
          1. Wszystkich pracowników obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie i dezynfekowanie  rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.  
          2. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.  
          3. Uczeń/przedszkolak nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. 
          4. Nauczyciele sprawujący opiekę świetlicową, w zależności od ilości obecnych opiekunów organizują różne formy tej opieki, w tym na świeżym powietrzu. Dzieci dezynfekują ręce pod ich nadzorem. Nauczyciele nadzorują czy uczniowie starają się zachować dystans społeczny pomiędzy sobą. 
          5. Nauczyciele/pracownicy szkoły codziennie sprawdzają czy wszystkie oznaczenia w salach, korytarzach, innych pomieszczeniach szkoły nie zostały usunięte, zniszczone. Na bieżąco uzupełniane są braki płynu dezynfekującego, mydła, ręczników papierowych i oznaczenia.  
          6. Zajęcia pozalekcyjne odbywają się z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy uczeń powinien siedzieć w osobnej ławce.  
          7. Wychowawcy klas, nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciele języka polskiego ustalają zasady wypożyczania i zdawania lektur przez konkretne klasy. W bibliotece szkolnej może przebywać w jednym czasie jeden uczeń. 
          8. W świetlicy szkolnej obowiązują zasady reżimu sanitarnego zapisane w regulaminie korzystania z zajęć świetlicowych.  
          9. Nauczyciele, pracownicy szkoły zapewniają uczniom bezpieczeństwo w trakcie, gdy okna są otwarte.  

           

          IV. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni. 

          1. Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania   w  czystości sal,      pomieszczeń   sanitarno   higienicznych,  ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych, w tym poręczy, klamek, powierzchni płaskich w tym blatów w salkach, na stołówce, klawiatur, włączników.  
          2. Należy codziennie   monitorować wietrzenie  sal  i  korytarzy,   ze  szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniów w czasie, gdy okna są otwarte. 
          3. Wyniki codziennego monitorowania przez pracowników obsługi są zapisywane, w tabeli monitorowania. Raz w tygodniu monitorowanie przeprowadza powołany przez dyrektora  zespół ds. BHP.  Wyniki zapisuje w tabeli monitorowania.  
          4. Przy zwykłych czynnościach dezynfekujących i myjących pracownicy obsługi używają rękawiczek jednorazowych.   
          5. W salach gimnastycznych podłoga powinna zostać umyta  lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdy jego użyciu przez daną klasę.  
          6. Nauczyciele wychowania   fizycznego/wychowawcy  oddziałów  przedszkolnych zobowiązani są do ustalenia z pracownikami obsługi miejsca składania użytego sprzętu   i niezwłocznego zgłaszania potrzeby jego dezynfekcji. 
          1. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach szkolnych i przedszkolnych, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować są usunięte z sali lub dostęp do nich jest niemożliwy.  Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są czyszczone i dezynfekowane. Należy je odkładać w wyznaczone przez nauczyciela miejsce, tak aby nie mieszały się z przedmiotami zdezynfekowanymi. 
          2. Na placu zabaw może przebywać jedna grupa przedszkolaków/uczniów z konkretnej klasy. Następna grupa może wejść na plac zabaw po jego uprzednim zdezynfekowaniu. 
          3. Sale, świetlica szkolna, części wspólne (korytarze, łazienki) będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, przed przyjściem uczniów do szkoły, a w razie potrzeby także w czasie zajęć oraz w czasie dni wolnych od nauki. Podczas wietrzenia należy zapewnić bezpieczeństwo uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.  
          4. Codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników są monitorowane w tzw. harmonogramie czynności. 
          5. Pracownicy przeprowadzający dezynfekcję, ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.  
          6. Pracownicy obsługi codziennie sprawdzają, czy w salach lekcyjnych jest zachowana odległość 1,5 m od stolika pomiędzy nauczycielem a ławkami uczniów. Przed rozpoczęciem każdej lekcji dezynfekują powierzchnię dotykową biurka nauczyciela.  
          7. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.  
          8. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu, po każdej przerwie. 
          9. Szkoła/przedszkole zapewni pojemniki/miejsca do wyrzucania zużytych maseczek, rękawiczek.   
          10. Jeżeli z pomieszczeń korzysta podmiot zewnętrzny, zobowiązany jest do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również ich wietrzenia.  

           

           

           

           

           

          V. Organizacja stołówki szkolnej. 

           1. Pracownicy stołówki szkolnej powinni w miarę możliwości zachowywać odpowiednie odległość stanowisk pracy wynoszące min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe–zaleca się korzystanie z maseczek, (rekomendowane chirurgiczne) i jednorazowych rękawiczek.  
          2. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.  

          1. W przypadku konieczności kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły pracownicy gastronomii powinni stosować maseczkę (rekomendowana chirurgiczna). 
          2. Osobom pracującym na stołówce zaleca się często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, albo dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%) 
          3. Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne. 
          4. Posiłki na stołówce wydawane będą zmianowo, w tych samych grupach uczniów                        i z zachowaniem dystansu. Po każdym zmianowym wydaniu posiłków dezynfekowane są blaty stołów i poręczy krzeseł. 
          5. Stoliki ustawione są segmentami dla poszczególnych klas. Odległość pomiędzy stolikami uczniów z różnych klas, grup powinna wynosić co najmniej 1,5 m. 
          6. Harmonogram wydawania posiłków: 

          Klasy 1-3, o godzinie 09.40-09.50 zupa, 11.35-11.45 II danie 

                      Klasy 4-8 o godzinie: od. 10.35 – 10.50 zupa, 12.30-12.50 II danie 

          Przedszkole: godzina 09.00 śniadanie, 10.30 przekąska, 12.00 zupa+II danie, podwieczorek 

          1. Dzieci na stołówkę przychodzą bez plecaków i zajmują  wyznaczone miejsce przy stoliku.
          2. Posiłki wydawane są uczniom przez upoważnione do tego osoby. Na stołówce nie obowiązuje samoobsługa. 
          3. Upoważniona przez dyrektora osoba sprawdza obecność uczniów podczas obiadu. 
          4. Listy uczniów przygotowane są zgodnie z ich usadzeniem na stołówce.  
          5. Uczniowie nie mogą zmieniać miejsc na stołówce.   
          6. Po zjedzeniu obiadu uczeń opuszcza stołówkę, zachowując dystans społeczny. 
          7. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu,  w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.  
          8. Na stołówce należy usunąć dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki)  z obszaru sali jadalnej i ewentualnie wydawać uczniom bezpośrednio przez obsługę. W stołówce rezygnuje się z samoobsługi i dozowników do samodzielnego nalewania napojów. Dania i produkty podawane są przez osobę do tego wyznaczoną/obsługę stołówki.  
          1. Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.  
          2. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców. 

           

          VI. Postępowanie w przypadku wystąpienia objawów koronawirusa 

          1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.  
          2. W szkole/przedszkolu przygotowane są miejsca wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący gdzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowanych objawów infekcji dróg oddechowych.  
          3. Pracownicy szkoły/przedszkola w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności. W razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112. 
          4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych - dyrektor zespołu w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje go do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (celem uzyskania porady  medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia  dzwoni pod nr 999 lub 112.  
          5. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole dyrektor zespołu kontaktuje się ze stacją sanitarno- epidemiologiczną w celu dokonania oceny ryzyka epidemiologicznego. Następnie stosuje się do zaleceń państwowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.  
          6. Zaleca się ustalenie miejsc, w których przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami szkolnymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.). 
          7. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły, należy stosować się do zaleceń państwowego inspektora sanitarnego. 
          8. Na polecenie państwowego inspektora sanitarnego ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły/przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie  i stosuje do dalszych zaleceń GIS dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym. 
          9. Zaleca się bieżące monitorowanie informacji GIS i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.  
          10. Osoby przeprowadzające dezynfekcję sali izolacji muszą być zaopatrzone w środki ochronne, rękawiczki jednorazowe, maseczki, przyłbicę, fartuch ochronny.  
          11. Powyższy regulamin może być modyfikowany, w przypadku konieczności dostosowania się do zmieniających warunków związanych z pandemią lub konieczności wypracowania lepszych rozwiązań oraz wprowadzania dodatkowych obostrzeń. O każdej zmianie Rodzice/opiekunowie prawni/, uczniowie, pracownicy Zespołu zostaną powiadomieni niezwłocznie przy wykorzystaniu dziennika elektronicznego Librus i innymi ustalonym środkami komunikacji elektronicznej. 
          12. Rodzice/opiekunowie prawni uczniów/przedszkolaków zobowiązani są do bieżącego odczytywania informacji przekazywanych za pomocą dziennika elektronicznego LIBRUS, na FB szkoły i przedszkola, stronie internetowej Zespołu. 
          13. Wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice, osoby z zewnątrz przebywające na terenie szkoły/przedszkola są zobowiązane do przestrzegania zasad wprowadzonych niniejszym regulaminem.  

           

          Regulamin ze zmianami obowiązuje od 26 sierpnia 2021 r.